Zemědělci protestovali jízdou traktorů

29.2.2024

Zemědělci ve Zlínském kraji stejně jako po celé České republice zorganizovali ve čtvrtek 22. února mezi desátou a dvanáctou hodinou protestní akci, která se vztahovala k mezinárodním protestům vyzývajícím Evropskou komisi k řešení již neudržitelného stavu.

V okrese Kroměříž projela kolona traktorů s transparenty Kroměříží a poté se vydala do Holešova. Více než desítka traktorů nijak výrazně dopravu nenarušila. „Protest byl veden proti Evropské komisi, která ztratila zpětnou vazbu s každodenní realitou, s cílem řešit tři hlavní priority. Těmi jsou řešení situace na trhu EU a vzniklých přebytků, přenastavení spolupráce s Ukrajinou a snížení administrativní náročnosti, byrokratických tlaků a návratu k SZP respektující práci zemědělců. Vyhodnocení národní pomoci bude řešit představenstvo Agrární komory ČR na svém jednání 29. 2. v Praze, a to za účasti ministra zemědělství,“ uvedl Martin Gabrhelík, předseda představenstva Agrární komory Zlínského kraje.

Ministr zemědělství Marek Výborný ocenil, že se protesty českých zemědělců vůči politice Evropské unie až na drobné výjimky odehrávaly v poklidu. S některými výhradami farmářů, které se týkají vysoké byrokratické zátěže nebo množství kontrol, souhlasí.