V Morkovicích se připravují na použití eDokladu

29.2.2024

Ve druhé polovině ledna vstoupila v účinnost novela zákona o právu na digitální služby, která zavádí digitální stejnopisy průkazů, tzv. eDoklady. V návaznosti na to byla spuštěna příslušná mobilní aplikace, v níž je zatím po přihlášení k dispozici občanský průkaz.

Prozatím mají povinnost umožnit prokazování se eDokladem pouze ministerstva a další ústřední správní úřady. Města a obce mohou již nyní umožnit prokazování eDokladem v rámci proklientského přístupu k adresátům veřejné správy, povinnost na ně však dopadne až později.

Od 1. července 2024 budou mít občané nárok na použití eDokladu také vůči krajům a obcím s rozšířenou působností, od 1. ledna 2025 pak vůči všem ostatním orgánům veřejné moci, tj. i obcím I. typu.

„Musíme se na tuto novinku připravovat, protože se blíží termín, kdy to pro města bude povinné. Budeme muset zainvestovat do nového softwaru. Pokud bude systém fungovat, tak tato změna přinese ulehčení především pro občany. Nebudou s sebou muset nosit doklady a bude stačit, když se dostaneme k těmto informacím pomocí jejich aplikace. Práci úředníků to nijak neovlivní a rozhodně to nebude znamenat, že bychom museli třeba zvyšovat počet zaměstnanců,“ řekl starosta Morkovic Pavel Horák.