Úřady využívají především samotesty

20.4.2021

Zaměstnanci státních úřadů a podniků, obcí a krajů, hasiči, vojáci či policisté se musí pravidelně testovat na onemocnění covid-19. Na přípravu měly městské úřady od rozhodnutí vlády jen pár dní. Navíc samosprávy nárok na testy od státu nemají a musí tak počítat s dalšími náklady.
Některé radnice si nasmlouvaly zdravotníky, kteří chodí testovat přímo na úřady. Testování zaměstnanců kroměřížského městského úřadu je zajištěno prostřednictvím poskytovatele zdravotních služeb, který využívá antigenní testy. V Morkovicích provádí antigenní testy také lékař a město tak s tím nemá žádné přímé náklady.
V dalších městech se naopak zaměstnanci testují tzv. samotesty. V Hulíně probíhá antigenní testování na základě vzorku slin. Testování jednoho zaměstnance vyjde na 110 korun. Test má označení Hangzhou Realy Tech. V Koryčanech využívají k samotestování zaměstnanců antigenní testy covid-19 Antigen Detection Kit a jeden test je vyjde na 60 korun. Samoodběry pomocí stejného testu jako v Koryčanech používají také na radnici v Chropyni. Tam jeden test pořídili za cenu 100 korun. Jednou za týden testují zaměstnance bystřického městského úřadu. Jedná se o antigenní test Hygisun Rapid Covid-19. Testování jednoho zaměstnance vyjde na 160 korun.