Přivede Orfeus svou manželku zpátky?

29.2.2024

Orfeus v podsvětí, poprvé uvedený v roce 1858 v Théâtre des Bouffes-Parisiens v Paříži, je považován za první klasickou celovečerní operetu. Libreto dodal spisovatel Ludovic Halévy, francouzský skladatel Jacques Offenbach v Orfeovi poprvé použil prostředí řecké mytologie.

Tóny operety ožije v úterý 5. března divadelní sál kroměřížského Domu kultury. V kroměřížském provedení vystoupí studenti pěveckého oddělení a symfonický orchestr Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži. O den později se celý ansámbl přesune do holešovského zámku. Také zde vystupují konzervatoristé z Kroměříže téměř každý rok, v roce 2022 zahráli představení Cosi fan tutte, v roce 2020 například stěžejní dílo Richarda Heubergera Ples v opeře.

Opereta je parodií Gluckova Orfea a Eurydiky. Orfeus se snaží získat zpět svou zemřelou ženu Eurydiku a cestou do podsvětí se setkává s Veřejným míněním i celou plejádou římských bohů a bohyň. Zajímavostí je, že v původní verzi je i štěkaná role psa Cerbera. Hra vrcholí nevázaným Pekelným kvapíkem, který během premiéry vzbudil pohoršení části publika. Později se proslavil i mimo okruh klasické hudby jako hudba pro tanec kankán až do té míry, že melodie je všeobecně, ale mylně nazývána kankán.