Ohňostroje v Morkovicích neregulují, protože by bylo složité odhalit, kdo nařízení porušil

1.2.2024

Používání zábavní pyrotechniky některých kategorií by mohlo být zakázané, nebo povolené jen v přesně uvedeném čase. Omezit by se mohl i její prodej. Jde zejména o pyrotechniku, jejímž hlavním efektem je hluk. Tyto produkty výrazně škodí zvířatům, zejména psům, ale také řadě hospodářských zvířat. Omezení použití zábavní pyrotechniky by také mělo výrazný efekt na zlepšení kvality ovzduší. Použití a prodej vybraných druhů pyrotechniky chce omezit ministerstvo zemědělství a ministerstvo životního prostředí.

„Často se jedná o nezodpovědnost lidí, jakým způsobem se to odpaluje a kdy se to odpaluje. Podle mého názoru zákaz toho moc nevyřeší, protože to dopadne jako v Praze, kde to bylo zakázáno a pálilo to tam jedno za druhým. Není síla, která by kontrolovala, kdo to byl. Bylo by dobré ohňostroje regulovat, ale zároveň se musí vyřešit, kdo bude dodržování nařízení kontrolovat. To nejsou města a obce samy schopné zajistit,“ řekl starosta Morkovic Pavel Horák.

Výhodou pro Morkovice by v tomto případě mohla být policie, která má ve městě svou stanici. „Obvodní oddělení tady není jenom pro Morkovice. Policisté působí od Koryčan přes Zdounky a Zborovice na velkém území. Musela by to být náhoda, aby někde přímo hlídka odhalila, kdo spustil ohňostroj,“ myslí si Pavel Horák.

Při použití silvestrovské pyrotechniky dochází k nárůstu zejména koncentrací prachových částic PM10 a PM2,5. Po půlnoci se zvyšují především ve městech, kde je intenzita odpalů nejvyšší. Situace bývá nejhorší těsně po novoroční půlnoci ve městech. „V našich možnostech je regulovat místní vyhláškou ohňostroje, ale právě kvůli nevymahatelnosti při přestupku jsme k tomu nepřistoupili,“ zdůraznil starosta Morkovic.

V neposlední řadě je třeba zmínit odpad, který z použité pyrotechniky vznikne a povaluje se po náměstích. Úklid takového odpadu pak stojí města a obce nemalé finanční prostředky. Navíc v případě nevybuchlé pyrotechniky může být tento odpad i nebezpečný. A rizik je celá další řada, například vznik požáru nebo riziko úrazu.

„Největším problémem je negativní vliv ohňostrojů především na domácí zvířata. Proto se objevují dva odlišné názory na používání pyrotechniky. Majitelé psů ji chtějí zakázat a druhá skupina se ptá, proč by se to mělo zakazovat. Mně osobně by se líbilo, kdyby byly ohňostroje povoleny na Silvestra od 23.45 do 0.15 hodin a pak byl klid. Ono to ale bouchá od Vánoc do Tří králů,“ dodal starosta Morkovic.