Kupní síla v Medlově byla malá

14.3.2023

Obchodů v malých obcích znatelně ubývá a často navíc musí být jejich provoz dotován. To je ale pro jejich provozovatele mnohdy neudržitelné. Za posledních 20 let ubyla třetina malých obchodů a samoobsluh. S uzavřením prodejny potravin se museli vyrovnat také obyvatelé v místní části Zborovic Medlov.
Nakupovat tam mohli v místní prodejně, která patřila společnosti COOP, do července 2021. Majitel ji nabídl ke koupi, obec však jeho nabídku neakceptovala. Rozhodlo se o tom na veřejném hlasování zastupitelstva. Společnost COOP ji tak prodala soukromému investorovi.
„Společnost každým rokem navyšovala své požadavky na finanční podporu od obce. Končili jsme někde na 60 tis. Kč za rok. To se nám už zdálo moc. Obchod tak zanikl. Tržby, které byly podle představ společnosti COOP, tam byly dva měsíce v roce – jednou když byly hody a podruhé na Vánoce. V Medlově žije 238 lidí a ani majitel obchodu ve Zborovicích tam nechtěl zřídit večerku s tím, že by to nebylo ekonomicky výhodné,“ sdělil Vítězslav Hanák, starosta Medlova.
Obec nechtěla podporovat dotováním 238 lidí v Medlově více než tisícovku lidí ve Zborovicích. „Pokud bychom tam chtěli obchod nadále podporovat s tím, že na něj ze Zlínského kraje dotace nedostaneme, tak bychom na to neměli. Šedesát tisíc korun by bylo pro 200 osob, což by znamenalo dotovat obchod ve Zborovicích šestkrát víc. Zkusili jsme zajistit alespoň pojízdnou prodejnu pro lidi, kteří nemají možnost si nakoupit ve Zborovicích nebo někde jinde,“ dodal starosta Zborovic.