Jeden svět bude v Kroměříži letos poprvé

28.3.2024

Jeden svět je největším dokumentárním festivalem s tematikou lidských práv na světě a dlouhodobě patří k největším událostem svého druhu v Evropě. Pořadatelem festivalu je nezisková organizace Člověk v tísni. V Kroměříži se letos pořádá poprvé, kromě Prahy se totiž uskuteční ještě v dalších 47 městech po celé České republice a kroměřížské kino Nadsklepí je dějištěm a zároveň jedním z partnerů festivalu.

Každoročně na festival přijíždějí desítky hostů z různých zemí světa – nejen filmových tvůrců a tvůrkyň, ale také protagonistů a protagonistek a obhájců a obhájkyň lidských práv. Diskuse s nimi jsou jedním z pilířů programu. Organizační tým také usiluje o přístupnost pro všechny divačky a diváky včetně těch nevidomých a slabozrakých, neslyšících a nedoslýchavých nebo lidí se sníženou pohyblivostí.

Kroměřížský program bude zahrnovat projekci filmů Moje nová tvář a Queendom ve čtvrtek 4. dubna, o den později to budou snímky Bílý anděl a Hranice a v sobotu 6. dubna se bude promítat Základna Hollywoodgate a Pingpongová rodina. Sobotní program bude doplněn akcí pro rodiny s dětmi v Klubu Starý pivovar. Ta bude zahrnovat pásmo tří krátkých filmů a představení divadla FRAS s názvem Nejmenší ze Sámů. Festival uzavře hudební projekt Ensoi dvojice Terezy Kopecké a Martina Čecha opět v Klubu Starý pivovar.