Amatérské fotbalové soutěže zřejmě na jaře pokračovat nebudou

4.5.2021

Situace v amatérském a mládežnickém sportu se nadále příliš nezlepšuje. Při ústupu koronavirové nákazy v Česku ještě potrvá, než se rozjedou kolektivní sportovní soutěže a zápasy amatérů. S největší pravděpodobností tomu tak bude až v srpnu při začátku dalšího soutěžního ročníku.
Ze zveřejněných balíčků rozvolnění vyplývá, že dohrání alespoň podzimních kol odložené fotbalové sezony již není u dospělé kategorie reálné. Pokud bude nákaza rychle klesat do požadovaných čísel, možný bude teoreticky alespoň rozjezd mládeže, i tam se však spíše nabízí pokračování pouze formou přátelských utkání. V momentální situaci však u mládeže není vůbec zásadní, zda se bude jednat o soutěžní duel nebo ne. Důležité je, že mladí fotbalisté budou moci konečně hrát.
Fotbalové kluby přerušily sezony v půlce října, k dohrání alespoň podzimní části, což je nutný požadavek pro platnost sezony, zbývá v MSFL okolo šesti kol. Soutěže smí běžet do konce června. To znamená, že nejpozději o víkendu 15. května se musí začít hrát, aby se stihly podzimní zápasy. Kluby se však zároveň domluvily, že chtějí minimálně tři týdny na přípravu, čímž pravděpodobně jakékoliv alternativní rozpisy zápasů i třeba s vloženými koly doprostřed týdne padají. To samé bude platit také pro soutěže od divize až po III. třídu, ačkoliv tam byla většina týmů pro kratší přípravu.
V současné době ani čelní představitelé fotbalové asociace s jarním restartem mistrovských zápasů již příliš nepočítají. Nyní je venku povolený trénink ve dvojicích, na hřiště smí pouze omezené množství osob a předepsané jsou šestimetrové rozestupy. Není nutné testování ani nošení roušek, nesmí se používat vnitřní prostory sportovišť, šatny, sprchy ani ostatní zázemí. Vláda se chystá rozvolňovat život v Česku v šesti vlnách. Sport venku ve skupinách maximálně do 20 osob s vyloučením vnitřních prostor je až ve čtvrtém balíčku. Ve druhém balíčku je sportování dětí a mládeže do dvaceti osob, což umožní alespoň skupinové tréninky. Co se týká právě tréninků s rozestupy, tak nejvíc se do nich na Kroměřížsku zapojují právě mládežnické kategorie, většina amatérských týmů dospělých čeká až na rozvolnění, které jim přinese možnost trénovat v klasickém režimu. Rozhodnutí ještě není oficiální, ale s největší pravděpodobností nebudou fotbalové soutěže už druhý rok dohrané, což může mít do budoucna fatální důsledky nejen pro mládežnický fotbal. Až v srpnu při spuštění další sezony se ukáže, jak moc ubude členská základna, jaké týmy už nedají dohromady potřebný počet hráčů. Je jasné, že amatérský fotbal celou pandemií hodně utrpí.