Zastupitele rozdělila cena prodávaného pozemku

10.5.2022

Zastupitelé Kroměříže schválili prodej dalšího pozemku v lokalitě Hanáckých polí za cenu necelých 1 500 Kč/m2. Jedná se o pozemek o šířce 13 metrů. S takovým prodejem nesouhlasil jeden z opozičních zastupitelů Richard Kreml.
„Cena byla zdůvodněna tím, že pozemek není zasíťovaný. Ve srovnání s cenou pozemku ve Velehradské před parkovacím domem, kterou jsme koupili za 4 650 Kč/m2, přičemž se tam nejspíš nikdy stavět nebude, se mi to zdá fakt málo. Vždycky si u těchto prodejů vzpomenu na přístup katolické církve, která pozemky prakticky neprodává, a pokud je třeba, tak žádá směnu za jiný pozemek,“uvedl Richard Kreml.
Na tom, zda cena za pozemky je nízká nebo vysoká, se nebyla schopna podle slov místostarostyVratislava Krejčíře shodnout rada ani zastupitelé. „Pozemek je samostatně nevyužitelný, nic na něm nepostavíte. Pokud budete chtít postavit něco na pozemku, musíte mít příjezdovou cestu (6 metrů), volný zelený pruh (1 m) a budova musí stát od hranice pozemku tři metry. Zůstane vám tak ze 13 metrů jen jeden metr. Suma sumárum je to tak na psí boudu pro jezevčíka,“ řekl Vratislav Krejčíř. „Navrhoval jsem, aby místo prodeje došlo ke směně. Samozřejmě to nešlo. A samozřejmě to prošlo, jen jsme si poslechli litanie, jak tento developerský projekt pro movité zákazníky pozvedne úroveň Kroměříže. Myslím si o tom svoje, urbanisticky to je špatně, ale to je na delší komentář,“ poznamenal Richard Kreml. „Pozemek na okraji města, funkční celek pro RD, tedy s příjezdovou cestou, sítěmi, kanalizací v dostupnosti, vyjde na 3200 Kč/m2. Pro větší pozemky se ale vždy dělá cenový odhad podle znaleckého posudku, který vyšel na 1 200 Kč/m2 bez DPH. Přesto jsme na zastupitelstvu poslouchali řeči, že to nesmíme prodat nebo že tam má stavět město. Škoda že někteří zastupitelé nečtou zprávy a vidí je poprvé na zastupitelstvu. Jinak by pochopili, že na tak úzkém pruhu nic nepostavíte,“ dodal Vratislav Krejčíř.