Zákon o realitních kancelářích se mění

12.3.2020
Ševčík_1689

Zcela nová právní norma zákona č. 39/2020 Sb. o realitním zprostředkování vešla v platnost 3. března. Jedná se o novinku, která má přinést zásadní změny na trh s realitami a do značné míry ovlivní chování realitních kanceláří. Na to, co nový zákon přinese pro podnikatele a co pro občany, se Týdeník zeptal Miroslava Ševčíka, vedoucího živnostenského úřadu v Kroměříži.

V čem vidíte zásadní změnu?
Pro mě je nejdůležitějším aspektem, že zákon konečně přinesl významnou právní ochranu občanům, kteří prodávají, kupují či pronajímají nemovitost prostřednictvím realitních kanceláří. Do dneška totiž neexistoval žádný zákon, který by podmínky realitního zprostředkování upravoval. Podnikatelům dostačovalo živnostenské oprávnění, pro jehož získání nebylo nutné dokladovat jakoukoliv odbornou kvalifikaci. Stejně tak nebyla stanovena povinnost, aby zaměstnanci
realitní kanceláře byli odborníky na prodej nemovitostí. V praxi tak docházelo k tomu, že klienti dostávali neodborné, neúplné či zcela mylné informace o stavu nemovitosti, o kterou měli zájem. Nebylo výjimkou, že některé důležité věci byly klientům úmyslně zamlčovány. A to se bavíme jen o otázce odbornosti.

Více v tištěné podobě Týdeníku Kroměřížska