Marek Osina podává ve Spojených státech pozoruhodné výkony

11.5.2021

Kroměřížský rodák Marek Osina, který studuje na americké Univerzitě George Washingtona ve Washingtonu D.C., zaznamenává nevšední výkony na univerzitních závodech v plavání. Předtím než se Osina odstěhoval po střední škole do Spojených států amerických, dokázal zaznamenat několik významných úspěchů nejen v České republice, ale také v Evropě.  Stal se finalistou na evropských hrách 2015 v Ázerbájdžánu a ve stejném roce postoupil do finále světového poháru juniorů v Singapuru a Izraeli. V roce 2016 se na polohovém závodě na 200 metrů v Budapešti umístil na šestém místě. Za český národní tým získal tři medaile včetně zlata za polohový závod na 200 metrů. Je také držitelem českého juniorského rekordu a během studia na střední škole se mu podařilo získat ocenění nejlepšího studenta na Sportovním gymnáziu Ludvíka Daňka v Brně.
V roce 2018 se Osina vydal za studiem do USA a v následujících třech letech studoval na univerzitě v Carolině. Školnímu plaveckému týmu pomohl získat dva tituly Americké atlantické konference. Získal zlatou medaili na 182,88 metru (znak), stříbrnou za 182,88 metru v polohovém závodě a bronzovou v polohovém závodě na 365,76 metru.
Osinův vstup na univerzitu se stal velmi povedeným a hned ve svém prvním školním ročníku se stal nováčkem roku. Dokázal také zlepšit časy v soutěži NCAA B na čtyřech různých závodech, přičemž stanovil nové školní rekordy na 91,44 metru a také 182,88 metru (znak). Rok 2019 byl pro Osinu úspěšným, protože získal zlatou medaili v polohovém závodě na 365,76 metru a stříbrnou v závodě na 182,88 metru při debutu na závodech AAC. V Carolině stanovil čtyři školní rekordy (182,88 m znak, 182,88 m motýlek, 182,88 m a 365,76 m polohový závod) a stal se tak prvním plavcem v historii školy, který získal třikrát ocenění Plavec týdne. Kromě toho získal také Ocenění trenérů. V loňském roce přestoupil na prestižnější univerzitu do Washingtonu a zatím úspěšně navazuje na své výkony z East Carolina University. V první polovině sezony se v ohijské Ženevě uskutečnily závody, na kterých Osina podal další pozoruhodné výkony. Stal se finalistou v závodě na 365,76 metru a poté si dokonce připsal dvě vítězství v závodech na 182,88 metru (prsa a polohový závod). Zajímavostí je, že v polohovém závodě se Osina utkal také se svým spolužákem a tréninkovým partnerem Emīlsem Ponem, který je reprezentantem Lotyšska a bude také účastníkem na letních olympijských hrách v Tokiu. Osina svého kolegu dokázal porazit a překonal tak školní rekord z  roku 2019, který patřil právě lotyšskému reprezentantovi.