Celý kraj dostal zatím jen necelých 12 tisíc vakcín

26.1.2021

Do Zlínského kraje bylo dodáno celkem 11 700 očkovacích dávek covid-19, ze kterých bylo naočkováno 5 664 osob. Očkují se zdravotníci, zaměstnanci a klienti pobytových sociálních služeb a senioři nad 80 let. Z dodaných vakcín je nutné rezervovat vakcíny na druhou dávku očkování.
„Do konce března bude očkování pozvolné, podle počtu přislíbených vakcín není možné počítat s nějakým masivnějším očkováním. S rezervací termínu očkování není třeba spěchat. Máme informaci, že se bude posouvat termín, od kterého se budou moci do registračního systému hlásit další skupiny obyvatel. Přesný termín zatím nevíme, ale 1. února to rozhodně nebude,“ sdělil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
Zájem zapojit se do očkování projevilo již 210 praktických lékařů. Zlínský kraj chce s vakcínou jít za lidmi celého kraje a chystá síť očkovacích míst tak, aby bylo možné za jeden den naočkovat až 5 000 osob. „To bude možné ve chvíli, kdy bude v kraji dostatek vakcíny. Rád bych uklidnil skupinu seniorů ve věku 80 a více let, ty budeme očkovat během ledna a února. Přednostně musíme naočkovat seniory v sociálních službách, kde žije více seniorů pohromadě a případná nákaza se rychle šíří. Senioři žijící doma nejsou tou nejohroženější skupinou, která je nejrizikovější,“ doplnil hejtman Radim Holiš.
Doručené dávky vakcín rozděluje kraj do okresních nemocnic v poměru odpovídajícímu podílu počtu osob starších osmdesáti let. V okrese Kroměříž je to 18 % (nejméně ze všech okresů kraje) a tomu odpovídalo v polovině minulého týdne 1002 dávek.