Včelaři po sedmi letech očekávají bohatší období

11.5.2021

Bez větších problémů dokázalo velké množství včel přezimovat, což slibuje v letošním roce více medu než v předešlých letech.
„V letech jako se zatím jeví ten letošní bývá snůšek dost. Bylo dost vláhy a rostliny jsou dostatečně zakořeněné. Teď už včely jen čekají, až všechno vykvete. Produkce medu se bude odvíjet především od počasí, ale i stavu včelstev po zimě,“ řekl Pavel Buřinský, který včelaří na trvalých stanovištích v katastru Roštína.
V posledních pěti letech také on zaznamenal, že množství medu bylo ve srovnání s předchozími léty nižší. „Zkušení včelaři říkali, že sedm let je chudších a dalších sedm let zase bohatších. Myslím si, že letos přejdeme do bohatšího období. V minulých letech přírodu hodně rozházelo sucho,“ podotkl Pavel Buřinský.
Sklizeň se v roce 2020 pohybovala okolo pěti tisíc tun medu v celé České republice, což bylo o polovinu méně než normálně. Medovicový neboli lesní med nebyl téměř žádný. „Množství lesního medu je vždy sázka do loterie a v posledních letech ho bylo opravdu hodně málo. Kvůli počasí vše zachraňovala jen jarní snůška, kdy bylo ještě relativně dobré počasí. Letní snůška v podstatě nebyla,“ přiznal včelař Pavel Buřinský.
Kromě počasí včelám škodí i pesticidy a rozšíření nemocí, jako je varoáza nebo mor včelího plodu. „Zásadně ovlivňuje včelařství v posledních letech virus, který deformuje křídla a škodí extrémně. Tomu napomáhá podvýživa. Pesticidy z postřiků zabíjejí včely už desítky let. Především ty používané u řepky, která je stříkána extrémně často, až dvanáctkrát za rok,“  důraznil Pavel Buřinský, který dodal, že spotřeba medu v České republice se několik let drží na stejné úrovni. Poptávka se však zvýšila na dvojnásobek. Češi podle údajů Českého statistického úřadu v průměru spotřebují jeden kilogram medu ročně.