V Kroměříži pokračuje boj s přemnoženými holuby

17.5.2022

Větší populace holubů jsou pro lidi významným zdrojem alergenů a mohou se podílet i na přenosu některých nemocí. Bydlení ve velkých městech s sebou přináší další nepříjemnost v podobě holubího trusu na střechách, terasách a balkonech. Holubi se rádi zdržují a hnízdí v blízkosti lidských sídel, hledají si zde potravu a samozřejmě následně i kálejí.
Jeden z hlavních důvodů, proč jsou přemnožení, jsou lidé, kteří je přikrmují. Holub je velmi odolným a přizpůsobivým druhem. Mláďata dokáže vyvést i pětkrát za rok. V Kroměříži probíhá od května do konce srpna sběr mláďat a vajíček. Za tímto účelem byla nainstalována speciální odchytová zařízení, a to na Velkém, Masarykově, Milíčově a Erbenově nábřeží.  Město za likvidaci holubů v tomto roce zaplatí zhruba 170 tisíc korun. „S holuby je to věčný boj. Je to celorepublikový  problém.  Je otázka zda se dá vůbec proti holubům nějakým způsobem bojovat. Holuby nevymýtíme nikdy. Částečně můžeme snížit jejich množství likvidací vajec nebo odchytem. Největší problémy zaznamenáváme na náměstí u nádraží a u sila,“ řekl starosta Kroměříže Jaroslav Němec.
„Obdržel jsem dvě stížnosti na holuby od obyvatel, kteří bydlí u Moravy. Jedná se o dalších způsobech, jak počet holubů snížit. Určitě však nikdo nechce, aby tady někdo střílel holuby v centru. Ono se to ani nemůže. Od sila, kde mají dostatek potravy, míří holubi na dům u Moravy, kam se letí napít a pak se rozletí po celém městě. Jejich cesta se opakuje prakticky každý den,“ dodal místostarosta Vratislav Krejčíř.