V Koryčanech chybí zubař a zůstane jen jeden obvodní lékař

6.12.2022

Zlínský kraj chce finančně pomáhat lékařům při zřizování praxí tam, kde došlo k jejich předchozímu uzavření bez náhrady, nebo tam, kde je oznámeno ukončení činnosti. Výše dotace bude činit maximálně 70 procent uznatelných nákladů. Praktičtí lékaři si mohou zažádat až o 250 tisíc korun, zubaři o 500 tisíc korun a ambulantní dětští psychiatři o 150 tisíc korun. Kraj na tříletý program vyčlenil zatím 3 miliony korun. Problém s nedostatkem lékařů řeší dlouhodobě například v Koryčanech.
„Je to s námi špatné. Předloni nám odešli dva zubaři, takže aktuální stav je nula. Obvodní lékaře máme zatím dva, nicméně jedna lékařka má brzy praxi ukončit, protože bude odcházet do důchodu. Navíc zbývající obvodní lékař je společný pro více obcí, takže u nás neordinuje každý den,“ povzdechla si starostka Koryčan Hana Jamborová.
V minulých letech nikdo z lékařů neprojevil zájem mít svou ordinaci v Koryčanech a město požádalo o spolupráci při hledání lékařů Zlínský kraj. „Dvakrát jsme zveřejnili s časovým odstupem inzerát, že hledáme lékaře, ale vždy to bylo úplně bez  odezvy. Na radnici nám lidé přinesli petici v době, kdy odešli oba stomatologové, ale pro nás je to prostě neřešitelné. Požádali jsme o pomoc zdravotní pojišťovnu při hledání volné kapacity a dostali jsme kontakt na kliniku v Uherském Hradišti, která má však takové podmínky a ceny, že to pro běžného občana není přijatelné. Lidé si našli náhradní řešení individuální, ale nespokojenost se současným stavem přetrvává,“ řekla Hana Jamborová.