S covidovými pacienty mají více práce i samotní záchranáři

7.12.2021

Samotné onemocnění covid-19 nepřidává práci jen zdravotnickému personálu v nemocnicích, ale i záchranářům, kteří vyjíždějí k pacientům domů.
„Počet námi ošetřených pacientů s covidem-19 nebo podezřením na něj se už teď blíží 20 % z celkového počtu výjezdů v celém kraji,“ přiblížil za Záchrannou službu Zlínského kraje Jakub Omelka. V okrese Kroměříž to znamená, že z denního počtu zhruba dvaceti pěti výjezdů záchranky je i pět pacientů pozitivních na covid-19. „Ta čísla jsou ovšem trochu zavádějící. Jeden den můžeme vyjíždět k jednomu, ale jiný třeba k šesti případům. Navíc kroměřížská sanitka může vyjíždět i za hranice okresu a naopak,“ doplnil Omelka.
Nejvíce 37 výjezdů na Kroměřížsku bylo zaznamenáno 1. prosince, nejvíce covid pozitivních případů záchranáři měli 21. listopadu, kdy celkem vyjeli 24 krát, z toho v deseti případech šlo o covid pozitivní pacienty. Po jejich převozu je však vyžadován mnohem delší čas na dezinfekci záchranného vozidla. Jakmile je pacient předán lékařům, je nutné vydesinfikovat celou sanitku, posádka musí vyměnit ochranné oblečení i ostatní pomůcky, aby mohli vyjet k dalším i necovidovým pacientům. „Důkladná desinfekce trvá kolem 20 minut, ale záleží také na tom, kolik vybavení bylo použito atd., jinými slovy čím komplikovanější pacient, tím delší doba očisty,“ vysvětlil náročnost ošetření pozitivního pacienta náměstek lékařské péče Dorian Pfeifer. Mezi posádkami záchranářů zatím nebyla zaznamenána velká absence způsobená onemocněním covid-19.