Podzimní dny budou patřit strašidlům, dýním i vzpomínání

26.10.2021

Přelom října a listopadu patří keltskému lidovému svátku Halloween a křesťanským Dušičkám. Halloween je trochu strašidelný a ani vzpomínání na zemřelé nemusí být vždy smutné – lidé si připomínají i radostné chvíle, které se svými blízkými zažili. Na řadě míst v regionu jsou proto připraveny různé akce pro děti i dospělé.
Již dnes v podvečer vyjde od hasičské zbrojnice v Loukově lampionový průvod. Jeho cílem bude kulturní dům, kde je hlavně pro děti připravena divadelní pohádka O líných strašidlech. Další lampionový průvod vyrazí o den později z Hanáckého náměstí v Chropyni. Součástí akce bude kladení věnců na náměstí Svobody, na zámku pak bude účastníky čekat strašidelný dům s tvořivou dílnou a dlabáním dýní.
Město a Klub vojenské historie francouzského císařství chystají i letos Dušičkový pochod napoleonských vojsk. Uskuteční se v sobotu 30. října, vyjde z Dřevohostic a pokračovat bude až do Bystřice pod Hostýnem. Městem pak projde v podvečer světelný průvod z Masarykova náměstí na hřbitov k uctění památky zemřelých. Ve stejný den se mohou návštěvníci Klubu Starý pivovar v Kroměříži zúčastnit halloweenského promítání a prověřit si své znalosti filmových hororů účastí v soutěžním kvízu.
Strašidelný podvečer plný her a pohybu s názvem Halloween v tanečňáku se odehraje v pondělí 1. listopadu v tanečním studiu ve Všetulích. Masky, strašidla a všemožné kostýmy jsou vítány. Dušičkové mejdlo v maskách, tedy zábavné dušičkové odpoledne plné her a tvoření, je ve stejný den na programu v chropyňském rodinném centru Sedmikráska. I tady se očekávají zejména účastníci v maskách. Do Bystřice pod Hostýnem pak strašidla dorazí v pátek 5. listopadu. Hrůzostrašná stezka odvahy bude mít start v SVČ včelín a aby maskovaní účastníci nezabloudili, mají si s sebou vzít lampion nebo lucerničku. Kdo v pořádku dorazí do cíle, může se posílit vlastnoručně opečeným špekáčkem.