Kroměříž o zvýšení cen MHD neuvažuje

4.10.2022

Drahé energie i rostoucí ceny pohonných hmot tlačí na zvyšování cen mimo jiné i provozovatele hromadné dopravy ve městech. Zatím jsou zprávy pro cestující například v Kroměříži dobré. Město vůbec neuvažuje o zdražování jízdného minimálně v dohledné době. Zároveň lze připustit, že i v Kroměříži ceny nafty a plynu pozorně sledují.
„V současné době by provoz MHD mělo více dotovat město, abychom obyvatele dostali do autobusů a snížili počet osobních automobilů v ulicích. Zdražování jízdného není úplně na pořadu dne, protože opravdu chceme, aby více lidí využívalo MHD,“ řekl jeden z místostrostů Kroměříže Karel Holík.
V předchozích letech začalo město se zásadní modernizací MHD. Navýšil se počet spojů, na některých linkách začaly autobusy jezdit častěji a do vozového parku přibyly nové stroje. „Letos přišly od technických služeb žádosti na navýšení prostředků kvůli cenám nafty a SNG. Navýšení jízdného tak bylo na spadnutí, protože to mělo nějaký relevantní podklad, ale my jsme chtěli udržet tu cenu pro cestující stejnou. Město se bude snažit provoz i nadále dotovat. Nemohu však nyní mluvit za nově složené vedení radnice,“ sdělil Karel Holík, podle kterého by mělo MHD využívat více obyvatel Kroměříže. „Myslím si, že v rámci počtu autobusů a linek je MHD na naše město optimalizována. Dříve jsme zamýšleli, že by MHD zajížděla i do místních částí, ale tam je doprava pokryta krajskými linkami. Proto by bylo nesmyslem tam ještě cpát MHD. Ta zajíždí do Bílan, protože děti, které jezdí do školy, musely cestou na autobusovou zastávku přecházet frekventovanou silnici,“ dodal kroměřížský místostarosta.