Jaké budoucnosti se dočká areál bývalého cukrovaru ve Všetulích?

12.10.2021

Společnost Cukrák, jejímž jednatelem je Jiří Ondroušek, plánuje v areálu dnes už bývalého cukrovaru v holešovské místní části Všetuly výstavbu inženýrských sítí. Ještě předtím by však měl projít obnovou tamní rybník. „Pozemky chceme kompletně zasíťovat, tak aby tam v horizontu několika let mohla být zahájena výstavba. Akce je na úplném začátku a nyní chceme mít všechno připravené na papíře, abychom získali všechna potřebná povolení. Nyní se jedná v první fázi o obnovu stávajícího rybníka, který je v hrozně špatném stavu. Dříve vodu z rybníka používal cukrovar při čištění řepy. Cukrovar zanikl před pětadvaceti lety a tehdy byl rybník jakoby všech,“ vysvětlil Jiří Ondroušek.
Rybník tak více než dvě desetiletí žil vlastním životem. Eroze se podepsala především na březích. „Jsou tam nahnuté stromy dovnitř a velký nános bahna. Obnova začne tím, že se odbagruje bahno a opraví se břehy. Rybník potom bude sloužit k zadržení vody v krajině. Z možné budoucí výstavby by byly dešťové vody svedeny do rybníka, který nebude určen primárně k rybolovu,“ poznamenal jednatel společnosti Cukrák.
O tom, co přesně se v příštích letech v dané lokalitě bude stavět, nemá zatím jasno ani jednatel společnosti Cukrák, která je majitelem příslušných pozemků. „Zatím jsme ve fázi přípravy území, o žádném konkrétním záměru se v současné době ještě nemůžeme bavit,“ dodal Jiří Ondroušek.