Hanácký kroj bude „hrdinou“ nové knihy

19.1.2021

V regionu vzniká nová kniha. Věnována bude hanáckému kroji, jeho variantám a především současné podobě.
„Myšlenka na sepsání knihy a o její potřebě vznikala dlouhou dobu a stála za ní především paní Bronislava Millá z Velké Bystřice, znalkyně hanácké kultury a blaťáckých lidových krojů. Od roku 2010 tam pořádají Slavnost kroje, která se vždy tematicky věnuje jedné krojové součástce,“ přibližuje vznik publikace etnoložka Markéta Hnilicová, která se na přípravě knihy podílí za Muzeum Kroměřížska. Spolu s ní je zapojena řada jednotlivců i spolků.
„Projekt koordinuje Hanácký folklorní spolek. Hana Pospíšilíková a Honza Žůrek se starají o organizaci a další záležitosti, při focení krojů se zapojila řada folklorních souborů z Hané,“ vypočítává Markéta Hnilicová. Prvním úkolem bylo nachystat  krojové podklady za naši část Hané. Na tomto úkolu spolupracovala Václava Navrátilová z Muzea Františka Skopalíka v Záhlinicích, která je svým nadšením pro kroje známá.
„Nyní se podílím i na obsahové stránce a s paní Millou píšeme jednotlivé kapitoly,“ uzavírá etnoložka. Autorský tým plánuje, že by se kniha mohla dostat ke čtenářům v polovině letošního roku.